Microblading brwi – korzyści, minusy, cena, historia, fakty

Microblading – przyjaciel kobiety, który dodaje wyrazu Twojemu spojrzeniu, charakteru twarzy, a czasem ukrywa niedoskonałości. Poza tym robi jedną rzecz, robi ją bardzo dobrze – oszczędza czas rano, po basenie i przed wieczornym wyjściem. Ale spokojnie, zanim go pokochasz, poznaj jego historię i dowiedz się czy jesteście sobie przeznaczeni. Skąd się wziął, dlaczego pigmenty są ważne, jak długo można go wykonywać i wiele innych informacji, za którymi musiałabyś przetrząsnąć internet, są podane na tacy przed Tobą… troszkę niżej, scrolluj i czytaj moja droga.

Czym jest microblading brwi?

Microblading jest jedną z metod makijażu permanentnego brwi. Często nazywany również metodą piórkową brwi lub metodą włoska. 

Microblading jest zabiegiem bardzo precyzyjnym i gwarantującym efekt perfekcyjnych, zagęszczonych, zdrowych i naturalnych włosków w łuku brwiowym.

Polega on na ręcznym dorysowaniu włosków na skórze. Pigment wprowadzany jest za pomocą ostrza do warstwy kolczystej naskórka. 

Ciekawostka 

Warstwa kolczysta naskórka (łac. stratum spinosum) to jedna z najpłytszych warstw skóry, w której zaczyna się proces keratynizacji, czyli stopniowego złuszczania.

Microblading perfekcyjnie imituje prawdziwe włoski. Dzięki temu ukrywa mankamenty urody, np. problematyczny kształty oka, asymetrię brwi, blizny. Nadaje brwiom gęstości i wyrazistości, a efekt utrzymuje  się do dwóch lat. 

Microblading brwi – od góry przed zabiegiem, rysunrk wstępny, efekt końcowy.

Microblading oszczędza Twój czas na poranny makijaż i zastanawianie się, czy  brwi są równo pomalowane. Efektami zabiegu cieszysz się przez całą dobę i w każdych okolicznościach. Od razu po wstaniu z łóżka, na saunie, siłowni, basenie, czy wieczornym wyjściu – cały czas wyglądasz pięknie!

Krótka historia microbladingu brwi

Pochodzenie microblading nie jest do końca jasne. W zależności od źródeł z których będziesz korzystała, dowiesz się, że technika tego makijażu permanentnego powstała w Japonii około dwa tysiące lat temu. Inne źródła wskazują, że microblading powstał całkiem niedawno –  25 lat temu w Chinach. Każda z przedstawionych historii ma jeden wspólny punkt – kolebką microbladingu jest Azja.

Technika ta była stosowana w regionach azjatyckich, takich jak Singapur, Chiny i Korea i  nazywana była „haftowaniem brwi”.

Ciekawostka

Inne, mniej popularne nazwy microbladingu to: dotyk pióra, brwi 1D, 2D, 3D, 6D (używane głównie na terenie Azji)

W 2010 roku „haft brwiowy” dotarł do Stanów Zjednoczonych  i został nazwany przez Dr. Laurę Dixon „Microblading”. 

W roku 2015 metoda ta została odkryta praktycznie na nowo. Na rynku pojawiły się ulepszone pigmenty, które zagwarantowały skuteczność oraz trwałość zabiegu. Pigmenty do zwykłego makijażu permanentnego i tatuażu  nie spełniały swojej funkcji ze względu na niedoskonały skład oraz rzadszą konsystencję, przez co uzyskany efekt był krótkotrwały. Dzięki pojawieniu się nowych pigmentów, microblading zyskał na popularności nie tylko w Stanach Zjednoczonych ale i w Europie. 

Ciekawostka

W 2016 roku aktorka Bella Thorne odwiedziła studio Microblading w Los Angeles. Udokumentowała przebieg wizyty oraz pokazała efekt końcowy w swoich  social mediach. Po tym wydarzeniu, microblading stał się jednym z najpopularniejszych zabiegów na brwi.

Dla kogo metoda piórkowa brwi?

Zabieg makijażu permanentnego metodą microbladingu jest dla Ciebie jeśli:

 • masz  jasne, rzadkie brwi, a chcesz nadać im gęstości i wyrazistości,
 • cenisz sobie wygodę, niezawodność i nie chcesz tracić czasu na zabiegi o krótkotrwałym efekcie (jak henna),
 • uprawiasz sport (siłownia, fitness, pływanie, bieganie) i nawet podczas treningu chcesz prezentować się w makijażu, bez obawy, że mógłby się rozmazać,
 • masz alergię na kosmetyki do makijażu brwi (kredkę, cień, składniki henny),
 • z powodu wieku i pogarszającego się wzroku, wykonywanie makijażu brwi jest dla Ciebie uciążliwe,
 • jesteś w trakcie lub po chemioterapii i chcesz zrekonstruować brwi, 
 • cierpisz na łysienie plackowate lub całkowite,
 • tracisz brwi na skutek stresu, leczenia lub błędów kosmetycznych (zbyt inwazyjnej i częstej regulacji pod wpływem mody na cienki łuk brwiowy).
Metoda piórkowa – efekt przed i po zabiegu.

Ważne

Microblading brwi, to nie tatuaż brwi. W metodzie piórkowej brwi używane są zupełnie inne pigmenty, które wprowadzane są znacznie płycej w skórę – tylko do warstwy kolczystej naskórka. Microblading utrzymuje się do dwóch lat, a tatuaż zostaje z nami na zawsze.

Przeciwwskazania do microbladingu brwi

Microblading jest zabiegiem bezpiecznym, mało inwazyjnym, dobrze tolerowanym, po którym rzadko występują powikłania, ale nie jest dla każdego. Bezwzględne przeciwwskazania do wykonania microbladingu to:

 • zapalenie wirusowe np. żółtaczka, zapalenia wątroby, HIV i AIDS,
 • ciąża, okres karmienia piersią,
 • zaawansowana, nieustabilizowana cukrzyca,
 • podwyższona temperatura,
 • przyjmowanie silnych leków sterydowych,
 • alergie na farby do włosów i znieczulenia medyczne,
 • anomalie skórne w miejscach pigmentowanych (znamiona, brodawki),
 • trądzik ropowiczy, infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza,
 • świeże blizny w miejscu zabiegowym,
 • skóra z tendencjami do keloidów i blizn,
 • choroby weneryczne,
 • choroby nowotworowe – tylko w trakcie leczenia,
 • hemofilia,
 • łuszczyca,
 • czynna opryszczka,
 • zaawansowana choroba tarczycy,
 • choroby gałki ocznej, stany zapalne spojówek i oka, zabiegi operacyjne oczu, 
 • mocna opalenizna.

Jak przygotować się do makijażu permanentnego? 

Niezależnie od tego jaką metodą robisz makijaż permanetny brwi (microblading, pudrowy, ombre, a nawet makijaż pemanentny ust), pamiętaj o tym, aby na 3 tygodnie przed zabiegiem nie farbować, ani nie regulować brwi. Dbaj natomiast o nawilżenie skóry brwi. 

W dniu zabiegu nie zażywaj leków i substancji rozrzedzających krew, takich jak: aspiryna, ibuprofen, benadryl, alkohol, czy kofeina

Przebieg zabiegu metodą piórkową (microbladingu)

Na początku zabiegu linergistka (osoba zajmująca się makijażem permanentnym)  razem z Tobą ustala kształt i kolor brwi. Podczas konsultacji przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, aby zdefiniować ewentualne przeciwwskazania.

Kolejnym etapem jest wykonanie rysunku wstępnego. Rysunek ma za zadanie odzwierciedlić kształt jaki uzyskacie podczas zabiegu pigmentacji. Dzięki niemu linergistka jest w stanie wykonać symetryczne brwi, skorygować ich formę, szerokość i długość, oraz indywidualnie dobrać kształt dopasowany do Twoich rysów twarzy.

Pamiętaj!!

Dobrze wystylizowane brwi podkreślają Twoją urodę i nadają charakter spojrzeniu oraz całej twarzy. Dlatego perfekcyjne wykonany rysunek wstępny jest jednym z najważniejszych etapów makijażu permanentnego brwi.

Po wykonanym rysunku wstępnym oraz Twojej akceptacji na obszar zabiegowy nakładane jest znieczulenie (może zostać nałożone też przed rysunkiem wstępnym) . Znieczulenie w postaci maści nie zawsze jest stosowane.

Rysunek wstępny – najważniejszy etap zabiegu microbladingu brwi.

Po odczekaniu około 15 min i zmyciu znieczulenia linergistka przystępuje do wykonania zabiegu za pomocą pena i  sterylnych ostrzy, składających się z wielu ułożonych kolejno 7-9 lub nawet 14 igiełek.

Po zabiegu może pojawić się obrzęk i podrażnienie – kwestia indywidualna. Jest to naturalna reakcja, a objawy szybko ustępują. Następnego dnia po zabiegu możesz się śmiało pokazać w pracy, pod warunkiem, że nie będzie Ci przeszkadzać intensywne zabarwienie pigmentowanych miejsc. W 3-4  tygodniu po zabiegu, początkowe zabarwienie blednie o 20-40%. Dlatego nie przejmuj się, że wychodzisz z ciemniejszymi brwiami. Ostateczny efekt będzie widoczny po 4 tygodniach.

Porada

Przez pierwsze kilka dni po zabiegu, kiedy brwi są ciemniejsze – zrób mocniejszy makijaż oka. Intensywniejszy kolor łuku brwiowego będzie spójny z bardziej zaznaczoną oprawą oka, a co za tym idzie – nie będzie wychylał się na pierwszy plan.

Postępowanie po zabiegu

Zastosowanie się do zaleceń po-zabiegowych jest istotnym elementem zabiegu. Jeżeli chcesz, aby efekt końcowy (po wygojeniu) był satysfakcjonujący dbaj o miejsce zabiegowe tak jak prosiła linergistka, w przeciwnym razie będziesz mogła mieć pretensje tylko do siebie.


Intensywny okres gojenia to pierwsze 3-7 dni, dlatego należy nastawić się na ciemniejszy kolor makijażu w pierwszych dniach. Po maksymalnie tygodniu, łuszczący naskórek zostanie usunięty, a kolor stanie się jaśniejszy. Właściwy efekt widoczny będzie po 30 dniach, do tego czasu kolor się stabilizuje. Dla pełnego efektu zabieg składa się z dwóch spotkań. Zabieg uzupełniający należy wykonać po minimum 4 tygodniach po pierwszym zabiegu jednak nie później niż 8 tygodni po.

Pielęgnacja po zabiegowa:

 • W pierwszych trzech dobach 2-3 razy dziennie dokładnie przemywaj brwi z włosem i pod włos, tak aby zmyć nadmiar osocza i nie dopuścić do powstania grubego strupka. Brwi przemywaj wodą destylowaną, wodą do iniekcji lub wodą przegotowaną przy użyciu wacika kosmetycznego. Po przemyciu brwi, delikatnie je osusz ręcznikiem papierowym.
 • Brwi mogą delikatnie swędzieć. Możesz również odczuwać uczucie ciągnięcia, jest to normalna reakcja.
 • Pamiętaj o zachowaniu higieny. Nie nakładaj produktów kosmetycznych na brwi. Aplikując fluid lub korektor omijaj okolice brwi. Podczas mycia włosów lub twarzy staraj się nie namaczać brwi i nie dopuścić aby detergenty dostały się do miejsca zabiegowego.
 • W czwartej dobie po zabiegu na noc – na oczyszczone brwi za pomocą patyczka kosmetycznego nałóż cienką warstwę kremu Alantan / Bepanthen (nadmiar produktu ściągamy przykładając ręcznik papierowy).

WAŻNE – po zabiegu obowiązuje przez pierwsze:

  24 godziny:

 • zakaz spożywania alkoholu, aspiryny, etopiryny oraz napojów zawierających kofeinę.

  7 dni:

 • całkowity zakaz wykonywania makijażu w obszarze pigmentacji,
 • zakaz stosowania mydła, kremów, toników, płynów micelarnych oraz innych zawierających substancje aktywne w miejscu pigmentacji,
 • unikanie aktywności fizycznej (dot. intensywnego pocenia się).

   14 dni:

 • całkowity zakaz opalania oraz solarium,
 • całkowity zakaz korzystania z basenu oraz sauny.

Czy wizyta uzupełniająca / korekta zawsze jest konieczna?

Microblading brwi jest zabiegiem, który zawsze składa się z dwóch etapów. Pierwszej wizyty oraz uzupełnienia ( inna nazwa – korekta), które ma miejsce po upływie minimum 4 tygodni, jednak nie później niż 8 tygodni po pierwszym zabiegu.

Pigment stabilizuje się w skórze  do 28 dni. Po tym czasie będzie widoczny ostateczny efekt zabiegu. Na wizycie uzupełniającej tzw. korekcie możesz wzmocnić kolor, uzupełnić wyłuszczone włoski, skorygować kształt lub dodatkowo zagęścić brwi.

Wady i zalety brwi metodą włosa

Microblading jest zabiegiem bezinwazyjnym, który ma zdecydowanie więcej zalet niż wad 🙂

Moim zdaniem jedyną wadą makijażu permanentnego brwi wykonanego metodą micobladingu jest trawałość. Uzyskany efekt niestety nie jest wieczny. Pigment aplikowany jest w skórę, która jest żywą tkanką. Barwnik cały czas pracuje w skórze, w której zachodzi wiele procesów m.in. proces złuszczania naskórka. Dlatego makijaż należy odświeżać co rok lub dwa lata, ponieważ z czasem kolor blednie i staje się mniej wyraźny.

Jak dla mnie, zabieg ten ma same zalety. Dzięki niemu uzyskasz:

 • naturalny efekt, 
 • subtelny i ładny kształt, 
 • symetrię brwi, 
 • zagęszczenie brwi, 
 • efekt utrzymuje się nawet do 2 lat, idealnie rozwiązanie, jeżeli chcesz dobrze wyglądać podczas wakacji, czy uprawiania sportów, 
 • wypełnienie ubytków w brwiach, 
 • korektę i poprawę kształtu brwi, 
 • podkreślenie koloru łuku brwiowego, 
 • oszczędność czas przy wykonywaniu makijażu.

Jaka jest cena zabiegu microbladingu?

Koszt zabiegu microbladingu jest zróżnicowany. Cena zależy od lokalizacji w jakiej znajduje się miejsce, w którym wykonasz makijaż permanentny oraz od doświadczenia i umiejętności linergistki.

Koszt profesjonalnego microbladingu w Polsce waha się w granicach 1000 – 1400 zł

Od lewej strony zabieg mikrobladingu wykonany tanio, od prawej strony wykonany profesjonalnie w mniej atrakcyjnej cenie.

Ciekawostka

W Stanach Zjednoczonych zabieg microbladingu jest jedną z najpopularniejszych usług upiększających brwi. Jego cena waha od 400 do 800 USD, a średni koszt wykonania procedury to 600 USD.
Metoda piórkowa brwi – porównanie efektu końcowego zabiegu w zależności od jego ceny.

Z czego wynika cena zabiegu?

Makijaż permanentny metodą microbladingu jest jedną z najpopularniejszych usług w salonach kosmetycznych. Usługa ta ma status nowoczesnej i luksusowej, której wykonywanie wymaga specjalnych umiejętności, wiedzy z zakresu kosmetologii, fizjologii skóry oraz technik pigmentacji. Dodatkowo, aby dobrze i bezpiecznie wykonywać zabieg tą metodą wymagane jest doświadczenie, profesjonalizm i duże poczucie estetyki. Na cenę składają się także: koszt materiałów, pigmentów, ostrzy oraz przystosowania gabinetu.

Na rynku znajdziesz  wiele ofert w niskich cenach. Miej na uwadze, że przekłada się to na doświadczenie i umiejętności osoby wykonującej zabieg, oraz jakość materiałów i sposób wykonania zabiegu. 

Nieudany makijaz permanentny brwi.
Źle wykonany microblading brwi – nad naturalnym łukiem brwiowym klientki. Do usunięcia laserowego.

Pamiętaj…

…że zabieg wykonywany w nieodpowiednich warunkach, przez niedoświadczoną osobę, może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku.

Podsumowanie

Makijaż permanentny metodą microbladingu jest popularnym, lubianym i pożądanym zabiegiem, który na dłuższy czas upiększy Twoje brwi. Do zabiegu nie musisz się specjalnie przygotowywać. Cała procedura trwa około 2 godziny, a pierwszy efekt widoczny jest od razu po zabiegu. Podczas gojenia Twoje brwi zmieniają się przez 4 tygodnie do uzyskania ostatecznego efektu.

Jeśli nie jesteś usatysfakcjonowana z wyglądu swoich brwi, moim zdaniem microblading będzie świetnym rozwiązaniem. Zaoszczędzi Twój czas, a Ty niezależnie od sytuacji i pory dnia będziesz wyglądać pięknie!

Mówi się, że oczy są zwierciadłem naszej duszy, dlatego muszą mieć piękną i perfekcyjną oprawę. Nasza twarz to obraz, a brwi są jego ramą. Dobrze dobrany kształt i kolor może zupełnie odmienić nasz wygląd. Idealnie wystylizowane brwi metodą piórkową są tego prostym i skutecznym rozwiązaniem!

Jestem  ciekawa, co sądzisz o microbadingu brwi. Może miałaś wykonany już taki zabieg, a może dopiero planujesz upiększyć swoje brwi? Podziel się w komentarzu swoimi odczuciami, wskazówkami i oczywiście efektami.

Tymczasem ściskam i przesyłam wirtualne buziaki. Do kolejnego wpisu 😉

NNW

Voiced by Amazon Polly

Podziel się wpisem z innymi na

Powiązane posty:

  Dodaj komentarz

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.