Microblading brwi okiem specjalistki – zalety, wady, fakty, historia i ceny

Microblading może być przyjacielem kobiety, który doda wyrazu Twojemu spojrzeniu, charakteru Twojej twarzy, a czasem ukryje niedoskonałości. Poza tym robi jedną rzecz, robi ją bardzo dobrze – oszczędza czas rano, po basenie i przed wieczornym wyjściem. Ale zanim go pokochasz, poznaj jego historię i dowiedz się czy jesteście sobie przeznaczeni, czy ten romans może zostawić niemiły ślad. Skąd się wziął, dlaczego pigmenty są ważne, jak długo można go wykonywać i wiele innych informacji, za którymi musiałabyś przetrząsnąć Internet, są podane na tacy przed Tobą… troszkę niżej, scrolluj i czytaj moja droga.

Poniższy tekst powstał na podstawie moich doświadczeń zawodowych w wykonywaniu makijażu permanentnego różnymi technikami u setek klientek oraz po przebytych szkoleniach.

Czym jest microblading brwi?

Microblading jest jedną z metod makijażu permanentnego brwi. Często nazywany również metodą piórkową brwi lub metodą włoska. 

Microblading jest zabiegiem bardzo precyzyjnym, który na odpowiedniej skórze gwarantuje efekt perfekcyjnych, zagęszczonych, zdrowych i naturalnych włosków w łuku brwiowym.

Polega on na ręcznym dorysowaniu włosków na skórze. Pigment wprowadzany jest za pomocą ostrza do warstwy kolczystej naskórka. 

Ciekawostka 

Warstwa kolczysta naskórka (łac. stratum spinosum) to jedna z najpłytszych warstw skóry, w której zaczyna się proces keratynizacji, czyli stopniowego złuszczania.

Microblading perfekcyjnie imituje prawdziwe włoski. Dzięki temu ukrywa mankamenty urody, np. problematyczny kształty oka, asymetrię brwi, blizny. Nadaje brwiom gęstości i wyrazistości, a efekt utrzymuje się do dwóch lat. 

Microblading brwi – od góry przed zabiegiem, rysunek wstępny, efekt końcowy.

Microblading oszczędza Twój czas na poranny makijaż i zastanawianie się, czy  brwi są równo pomalowane. Efektami zabiegu cieszysz się przez całą dobę i w każdych okolicznościach. Od razu po wstaniu z łóżka, na saunie, siłowni, basenie, czy wieczornym wyjściu – cały czas wyglądasz pięknie! …o ile polubi się z Twoją skórą, ale o tym zaraz.

Krótka historia microbladingu brwi

Pochodzenie microblading nie jest do końca jasne. W zależności od źródeł z których będziesz korzystała, dowiesz się, że technika tego makijażu permanentnego powstała w Japonii około dwa tysiące lat temu. Inne źródła wskazują, że microblading powstał całkiem niedawno –  25 lat temu w Chinach. Każda z przedstawionych historii ma jeden wspólny punkt – kolebką microbladingu jest Azja.

Technika ta była stosowana w regionach azjatyckich, takich jak Singapur, Chiny i Korea i  nazywana była „haftowaniem brwi”.

Ciekawostka

Inne, mniej popularne nazwy microbladingu to: dotyk pióra, brwi 1D, 2D, 3D, 6D (używane głównie na terenie Azji)

W 2010 roku „haft brwiowy” dotarł do Stanów Zjednoczonych  i został nazwany przez Dr. Laurę Dixon „Microblading”. 

W roku 2015 metoda ta została odkryta praktycznie na nowo. Na rynku pojawiły się ulepszone pigmenty, które zagwarantowały skuteczność oraz trwałość zabiegu. Pigmenty do zwykłego makijażu permanentnego i tatuażu  nie spełniały swojej funkcji ze względu na niedoskonały skład oraz rzadszą konsystencję, przez co uzyskany efekt był krótkotrwały. Dzięki pojawieniu się nowych pigmentów, microblading zyskał na popularności nie tylko w Stanach Zjednoczonych ale i w Europie. 

Ciekawostka

W 2016 roku aktorka Bella Thorne odwiedziła studio Microblading w Los Angeles. Udokumentowała przebieg wizyty oraz pokazała efekt końcowy w swoich social mediach. Po tym wydarzeniu, microblading stał się jednym z najpopularniejszych zabiegów na brwi.

Dla kogo metoda piórkowa brwi?

Zabieg makijażu permanentnego metodą microbladingu jest dla Ciebie jeśli:

  • masz  jasne, rzadkie brwi, a chcesz nadać im gęstości i wyrazistości,
  • cenisz sobie wygodę, niezawodność i nie chcesz tracić czasu na zabiegi o krótkotrwałym efekcie (jak henna),
  • uprawiasz sport (siłownia, fitness, pływanie, bieganie) i nawet podczas treningu chcesz prezentować się w makijażu, bez obawy, że mógłby się rozmazać,
  • masz alergię na kosmetyki do makijażu brwi (kredkę, cień, składniki henny),
  • z powodu wieku i pogarszającego się wzroku, wykonywanie makijażu brwi jest dla Ciebie uciążliwe,
  • jesteś w trakcie lub po chemioterapii i chcesz zrekonstruować brwi, 
  • cierpisz na łysienie plackowate lub całkowite,
  • tracisz brwi na skutek stresu, leczenia lub błędów kosmetycznych (zbyt inwazyjnej i częstej regulacji pod wpływem mody na cienki łuk brwiowy).
Metoda piórkowa – efekt przed i po zabiegu.

Ważne

Microblading brwi, to nie tatuaż brwi. W metodzie piórkowej brwi używane są zupełnie inne pigmenty, które wprowadzane są znacznie płycej w skórę – tylko do warstwy kolczystej naskórka. Microblading utrzymuje się do dwóch lat, a tatuaż zostaje z nami na zawsze.

Kto powinien unikać microbladingu

Skóra jest jak papier, przyjmie wszystko, ale efekty w części przypadków będą  niezadowalające. Wbrew oczekiwaniom klientek, ale też słowom niektórych specjalistek czy trenerek, microblading nie jest dla każdej z nas. Wiek, typ i kondycja skóry mają ogromny wpływ na rezultat tej metody. 

Brwi wykonane metodą piórkową nie sprawdzą się przy: 

  • skórze dojrzałej,
  • skórze wrażliwej (słabiej utrzymuje kolor),
  • skórze bardzo cienkiej,
  • cerze tłustej i mieszanej z nadmiernie przetłuszczającym się czołem (włoski po wygojeniu znikają lub są “rozlane”),
  • dużych porach skóry w okolicach brwi (będą powodować rozmycie zapigmentowanych włosków),
  • głębokich zmarszczkach (brwi mogą wydawać się niesymetryczne),
  • trądziku różowatym (skóra zbyt wrażliwa nie utrzymuje koloru),
  • starym makijażu permanentnym (microblading nie pokryje brwi wcześniej wykonanych metodą cienia).

Microblading będzie idealnym wyborem jeśli Twoja skóra jest normalna w kierunku suchej oraz jest grubsza.

Jeśli Twoja skóra nie jest odpowiednia, aby wykonać na niej microblading – wybierz makijaż permanentny metodą pudrową. Sprawdzi się na każdym typie skóry i będzie wyglądał również naturalnie.

Przeciwwskazania do microbladingu brwi

Microblading jest zabiegiem bezpiecznym, mało inwazyjnym, dobrze tolerowanym, po którym rzadko występują powikłania, ale nie jest dla każdego. Bezwzględne przeciwwskazania do wykonania microbladingu to:

  • zapalenie wirusowe np. żółtaczka, zapalenia wątroby, HIV i AIDS,
  • ciąża, okres karmienia piersią,
  • zaawansowana, nieustabilizowana cukrzyca,
  • podwyższona temperatura,
  • przyjmowanie silnych leków sterydowych,
  • alergie na farby do włosów i znieczulenia medyczne,
  • anomalie skórne w miejscach pigmentowanych (znamiona, brodawki),
  • trądzik ropowiczy, infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza,
  • świeże blizny w miejscu zabiegowym,
  • skóra z tendencjami do keloidów i blizn,
  • choroby weneryczne,
  • choroby nowotworowe – tylko w trakcie leczenia,
  • hemofilia,
  • łuszczyca,
  • czynna opryszczka,
  • zaawansowana choroba tarczycy,
  • choroby gałki ocznej, stany zapalne spojówek i oka, zabiegi operacyjne oczu, 
  • mocna opalenizna.

Jak przygotować się do makijażu permanentnego? 

Niezależnie od tego jaką metodą robisz makijaż permanetny brwi (microblading, pudrowy, ombre, pamiętaj o tym, aby na 3 tygodnie przed zabiegiem nie farbować, ani nie regulować brwi. Dbaj natomiast o nawilżenie skóry brwi. Tydzień przed wykonaj delikatny peeling.

Zalecenia przed zabiegiem:

  • 1 miesiąc przed nie depiluj oraz wykonuj henny.
  • 1 tydzień przed – wykonaj delikatny peeling miejsca, które zostanie poddane pigmentacji.
  • 3 dni przed – nie przyjmuj aspiryny i alkoholu. 1)
  • Minimum 3 h przed zabiegiem – nie pij kawy, mocnej herbaty oraz produktów zawierających kofeinę jak Coca-Cola, napoje energetyczne, itp. 1)
  • Nie opalaj twarzy – świeża opalenizna jest bezwzględnym przeciwwskazaniem.

1) Produkty te rozrzedzają krew, co powoduje wzmożone krwawienie podczas zabiegu. Efektem tego będzie wypłukiwanie przez krew zaaplikowanego pigmentu, a w przypadku microbladingu pozostawienie mikroblizn.

Przebieg zabiegu metodą piórkową (microbladingu)

Na początku zabiegu linergistka (osoba zajmująca się makijażem permanentnym) razem z Tobą ustala kształt i kolor brwi. Podczas konsultacji przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, aby zdefiniować ewentualne przeciwwskazania.

Kolejnym etapem jest wykonanie rysunku wstępnego. Rysunek ma za zadanie odzwierciedlić kształt jaki uzyskacie podczas zabiegu pigmentacji. Dzięki niemu linergistka jest w stanie wykonać symetryczne brwi, skorygować ich formę, szerokość i długość, oraz indywidualnie dobrać kształt dopasowany do Twoich rysów twarzy.

Pamiętaj!!

Dobrze wystylizowane brwi podkreślają Twoją urodę i nadają charakter spojrzeniu oraz całej twarzy. Dlatego perfekcyjne wykonany rysunek wstępny jest jednym z najważniejszych etapów makijażu permanentnego brwi.

Po wykonanym rysunku wstępnym oraz Twojej akceptacji na obszar zabiegowy nakładane jest znieczulenie (może zostać nałożone też przed rysunkiem wstępnym). Znieczulenie w postaci maści nie zawsze jest stosowane.

Rysunek wstępny – najważniejszy etap zabiegu microbladingu brwi.

Po odczekaniu około 15 min i zmyciu znieczulenia linergistka przystępuje do wykonania zabiegu za pomocą pena i  sterylnych ostrzy, składających się z wielu ułożonych kolejno 7-9 lub nawet 14 igiełek.

Po zabiegu może pojawić się obrzęk i podrażnienie – kwestia indywidualna. Jest to naturalna reakcja, a objawy szybko ustępują. Następnego dnia po zabiegu możesz się śmiało pokazać w pracy, pod warunkiem, że nie będzie Ci przeszkadzać intensywne zabarwienie pigmentowanych miejsc. W 3-4  tygodniu po zabiegu, początkowe zabarwienie blednie o 20-40%. Dlatego nie przejmuj się, że wychodzisz z ciemniejszymi brwiami. Ostateczny efekt będzie widoczny po 4 tygodniach.

Porada

Przez pierwsze kilka dni po zabiegu, kiedy brwi są ciemniejsze – zrób mocniejszy makijaż oka. Intensywniejszy kolor łuku brwiowego będzie spójny z bardziej zaznaczoną oprawą oka, a co za tym idzie – nie będzie wybijał się na pierwszy plan.

Postępowanie po zabiegu

Zastosowanie się do zaleceń pozabiegowych jest istotnym elementem zabiegu. Jeżeli chcesz, aby efekt końcowy (po wygojeniu) był satysfakcjonujący dbaj o miejsce zabiegowe tak jak prosiła linergistka, w przeciwnym razie będziesz mogła mieć pretensje tylko do siebie.

Intensywny okres gojenia to pierwsze 3-7 dni, dlatego należy nastawić się na ciemniejszy kolor makijażu w pierwszych dniach. Po maksymalnie tygodniu, łuszczący naskórek zostanie usunięty, a kolor stanie się jaśniejszy. Właściwy efekt widoczny będzie po 30 dniach, do tego czasu kolor się stabilizuje. Dla pełnego efektu zabieg składa się z dwóch spotkań. Zabieg uzupełniający należy wykonać po minimum 4 tygodniach po pierwszym zabiegu jednak nie później niż po 8 tygodniach.

Pielęgnacja pozabiegowa:

  • W pierwszych trzech dobach 2-3 razy dziennie dokładnie przemywaj brwi z włosem i pod włos, tak aby zmyć nadmiar osocza i nie dopuścić do powstania grubego strupka. Brwi przemywaj wodą destylowaną, wodą do iniekcji lub przegotowaną wodą przy użyciu wacika kosmetycznego. Po przemyciu brwi, delikatnie je osusz ręcznikiem papierowym.
  • Brwi mogą delikatnie swędzieć. Możesz również odczuwać uczucie ciągnięcia, jest to normalna reakcja.
  • Pamiętaj o zachowaniu higieny. Nie nakładaj produktów kosmetycznych na brwi. Aplikując fluid lub korektor omijaj okolice brwi. Podczas mycia włosów lub twarzy staraj się nie namaczać brwi i nie dopuścić aby detergenty dostały się do miejsca zabiegowego.
  • Od czwartej doby po zabiegu do momentu zejścia wszystkich strupków – na noc na oczyszczone brwi za pomocą patyczka kosmetycznego nałóż cienką warstwę kremu Bepanthen (nadmiar produktu ściągamy przykładając ręcznik papierowy).

WAŻNE – po zabiegu obowiązuje przez pierwsze:

  24 godziny:

  • zakaz spożywania alkoholu, aspiryny, etopiryny oraz napojów zawierających kofeinę.

  7 dni:

  • całkowity zakaz wykonywania makijażu w obszarze pigmentacji,
  • zakaz stosowania mydła, kremów, toników, płynów micelarnych oraz innych zawierających substancje aktywne w miejscu pigmentacji,
  • unikanie aktywności fizycznej (dot. intensywnego pocenia się).

   14 dni:

  • całkowity zakaz opalania oraz solarium,
  • całkowity zakaz korzystania z basenu oraz sauny.

Czy wizyta uzupełniająca / korekta zawsze jest konieczna?

Microblading brwi jest zabiegiem, który zawsze składa się z dwóch etapów. Pierwszej wizyty oraz uzupełnienia ( inna nazwa – korekta), które ma miejsce po upływie minimum 4 tygodni, jednak nie później niż 8 tygodni po pierwszym zabiegu.

Pigment stabilizuje się w skórze  do 28 dni. Po tym czasie będzie widoczny ostateczny efekt zabiegu. Na wizycie uzupełniającej tzw. korekcie możesz wzmocnić kolor, uzupełnić wyłuszczone włoski, skorygować kształt lub dodatkowo zagęścić brwi.

Wady i zalety brwi metodą włosa

Microblading jest zabiegiem bezinwazyjnym, który jak wszystko – ma zalety ale i też wady.

Wady metody piórkowej (microbladingu):

  • trwałość – jest najmniej trwałą techniką z wszystkich metod pigmentacji. Makijaż należy odświeżyć już po roku, ponieważ z czasem kolor blednie i staje się mniej wyraźny,
  • blizny – metoda piórkowa jest trudna w wykonaniu. Nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może spowodować powstanie blizn,
  • rozlanie się włosów – przy nieodpowiednim typie skóry narysowane włosy po wygojeniu rozleją się,
  • nie jest odpowiedni dla każdego typu skóry, czyli nie dla każdej kobiety.

Zalety metody włoskowej (microbladingu):

  • naturalny efekt, 
  • subtelny i ładny kształt, 
  • symetria brwi, 
  • zagęszczenie brwi, 
  • wypełnienie ubytków w brwiach, 
  • podkreślenie koloru łuku brwiowego, 
  • oszczędność czasu przy wykonywaniu makijażu.

Jaka jest cena zabiegu microbladingu?

Koszt zabiegu microbladingu jest zróżnicowany. Cena zależy od lokalizacji w jakiej znajduje się miejsce, w którym wykonasz makijaż permanentny oraz od doświadczenia i umiejętności linergistki.

Koszt profesjonalnego microbladingu w Polsce waha się w granicach 1000 – 1400 zł

Od lewej strony zabieg microbladingu wykonany tanio, od prawej strony wykonany profesjonalnie w wyższej cenie.

Ciekawostka

W Stanach Zjednoczonych zabieg microbladingu jest jedną z najpopularniejszych usług upiększających brwi. Jego cena waha od 400 do 800 USD, a średni koszt wykonania procedury to 600 USD.
Metoda piórkowa brwi – porównanie efektu końcowego zabiegu w zależności od jego ceny.

Z czego wynika cena zabiegu?

Makijaż permanentny metodą microbladingu jest jedną z najpopularniejszych usług w salonach kosmetycznych. Usługa ta ma status nowoczesnej i luksusowej, której wykonywanie wymaga specjalnych umiejętności, wiedzy z zakresu kosmetologii, fizjologii skóry oraz technik pigmentacji. Dodatkowo, aby dobrze i bezpiecznie wykonywać zabieg tą metodą wymagane jest doświadczenie, profesjonalizm i duże poczucie estetyki. Na cenę składają się także: koszt materiałów, pigmentów, ostrzy oraz przystosowania gabinetu.

Na rynku znajdziesz  wiele ofert w niskich cenach. Miej na uwadze, że przekłada się to na doświadczenie i umiejętności osoby wykonującej zabieg, oraz jakość materiałów i sposób wykonania zabiegu. 

Nieudany makijaz permanentny brwi.
Źle wykonany microblading brwi – nad naturalnym łukiem brwiowym klientki. Do usunięcia laserowego.

Pamiętaj…

…że zabieg wykonywany w nieodpowiednich warunkach, przez niedoświadczoną osobę, może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku.

Podsumowanie i moja opinia

Makijaż permanentny metodą microbladingu jest popularnym, lubianym i pożądanym zabiegiem, który na dłuższy czas upiększy Twoje brwi. Stosowanie się do zaleceń przedzabiegowych ma wpływ na rezultat końcowy. Cała procedura trwa około 2 godziny, a pierwszy efekt widoczny jest od razu po zabiegu. Podczas gojenia Twoje brwi zmieniają się przez 4 tygodnie do uzyskania ostatecznego efektu.

Jeśli nie jesteś usatysfakcjonowana wyglądem swoich brwi, moim zdaniem microblading będzie świetnym rozwiązaniem. Zaoszczędzi Twój czas, a Ty niezależnie od sytuacji i pory dnia będziesz wyglądać pięknie!

Nim zdecydujesz się na makijaż permanentny metodą microbladingu, pamiętaj o tym, że sprawdzi się on tylko przy skórze normalnej w kierunku suchej. Wybierz doświadczoną specjalistkę, której powierzysz swoje brwi.

Mówi się, że oczy są zwierciadłem naszej duszy, dlatego muszą mieć piękną i perfekcyjną oprawę. Nasza twarz to obraz, a brwi są jego ramą. Dobrze dobrany kształt i kolor może zupełnie odmienić nasz wygląd. Idealnie wystylizowane brwi są tego prostym i skutecznym rozwiązaniem!

Jestem  ciekawa, co sądzisz o microbadingu brwi. Może miałaś wykonany już taki zabieg, a może dopiero planujesz upiększyć swoje brwi? Podziel się w komentarzu swoja opinią, wskazówkami i oczywiście efektami.

Tymczasem ściskam i przesyłam wirtualne buziaki. Do kolejnego wpisu 😉

NNW

One Reply to “Microblading brwi okiem specjalistki – zalety, wady, fakty, historia i ceny”

  1. Dzien dobry, super artykuł. Zależy mi żeby uzyskać taki efekt jak na zdjęciu pokazującym brwi przed, w trakcie i po. Czy jest Pani w stanie polecić miejsce w którym tak perfekcyjnie można wykonać mikroblading?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.